50 éve a mekényesi szárazmalom Orfűn

Akik jártak már nálunk Malomtúrán, ők biztosan emlékeznek, hogy a három malmunk mindegyike különleges és egyedi. Szárazmalmunk egyik érdekessége, hogy mindössze 50 éve található Orfűn, az áttelepítés története azonban több mint 50 évre nyúlik vissza. 

A kis Baranya megyei faluban álló, lovakkal hajtott szárazmalmot az 1800-as években használták mind gabonaőrlésre, mind olajpréselésre. Ezekben az évtizedekben országszerte több ezer másik, ilyen típusú malom látott el őrlési feladatokat. A malom egészen a második világháború végéig használatban volt, azonban az államosítás után alig két évtized alatt teljesen lepusztult. Ezt a folyamatot először az épület és a szerkezet népi műemlékké való nyilvánításával igyekeztek megállítani, majd végül 1963-ban a pécsi Janus Pannonius Múzeum megvásárolta a malmot. Nem sokkal később a szerkezetet állagmegóvása és konzerválása céljából szétbontották és a néprajzi osztály raktárában helyezték el. 

A mekényesi szárazmalom Orfűn

Mindeközben Orfűn a szintén az államosítás során tönkrement vízimalmot is a múzeumi funkció kialakításával igyekeztek megmenteni. Az akkori Tanács kezdeményezésre a Janus Pannónius Múzeummal együttműködve 1968-ban megkezdődött az orfűi vízimalom épületének és közvetlen környezetének felújítása. Sőt, nemcsak a malom rendbehozatala tartozott a célok közé, hanem egy egész skanzen létesítése is. Baranya megye Szabadtéri Néprajzi Múzeuma sajnos csak koncepció szintjén került kidolgozásra. De a mekényesi szárazmalom és az orfűi vízimalom történetének szála itt egyesült. A terveknek köszönhetően született meg a döntés, hogy a múzeum raktárából Orfűre kerüljön a szárazmalom szerkezete. Végül aztán anyagi forrás hiányában a skanzen megépítésére nem jkerült sor. A történet mégis sikerrel zárult, mert 1974-ben a mekényesi szárazmalom újra teljes szépségében épült fel Orfűn. 

A áttelepítést követően, az elmúlt ötven évben a folyamatos karbantartásnak köszönhetően igen jó állapotnak örvend ez a több, mint kétszáz éves szerkezet. Reményeink szerint még sok-sok évtizedig léphetnek be látogatóink a szárazmalom kicsi ajtaján, majd pillanthatják meg a csodálattól elámulva a hatalmas járgánykereket.

Similar Posts