Malmos mézes puszedli
Ahány ház, annyi mézeskalács. A Malmok receptjének magja Polgár Zsuzsától származik, akiről bátran állíthatjuk, hogy a környék legismertebb és legnagyszerűbb művelője a mézeskalács készítésnek. Kata hat évvel ezelőtt járt Zsuzsa mézeskalács kurzusán, a fogásokat és a receptet onnan hozta, ami az évek alatt egy kicsit csiszolódott, „malmos szájízre” formálódott. Ezt a verziót osztjuk most meg veletek.
Tészta:
• 760 g liszt
• 330 g porcukor
• 1 csomag sütőpor
• 1 teáskanál szódabikarbóna
• 2-3 teáskanál mézeskalács fűszer (őrölt fahéj, szegfűszeg, gyömbér, ánizs, stb. – tetszés szerinti arányban) vagy 1 tasak pl. Horváth Rozi mézeskalács fűszerkeverék
• csipet só
• 50 g vaj
• 200 g méz
• 4 egész tojás
Máz:
• 300 porcukor (átszitálva)
• 60 g tojás fehérje
Összemelegítjük a vajat és a mézet, annyira csak, hogy a vaj megfolyósodjon (nem szükséges forralni). Eközben a száraz hozzávalókat elkeverjük, a közepére egy kis mélyedést alakítunk ki. Ebbe öntjük a langyosra visszahűlt olvasztott vajat és mézet, majd beleütjük a tojásokat. (Fontos, hogy a méz már ne legyen túl meleg, nehogy rántottát csináljunk a tojásokból.) Körkörös mozdulatokkal – úgy, hogy az ujjainkkal egyszerre mindig csak egy kevés lisztet dolgozzunk a nedves részbe – egynemű tésztát gyúrunk. Folpackba csomagoljuk és minimum egy napra, de akár napokra, vagy egy hétre is hűtőbe tesszük és ott pihentetjük.
A Malmoknál mi 25 g-os darabokat vágunk a puszedlihez, felgolyózzuk és ismét hűtőbe tesszük sütésig. Ha mézeskalácsot szeretnénk, akkor kb 2-3 mm-re nyújtsuk a tésztát (vékonyabbra, mint gondolnánk) és úgy szaggassuk ki a kedvenc formáinkkal. A mézeskalácsok tetejét egész tojással kenjük meg sütés előtt (a puszedlit nem kell tojásozni). Ha sötétebb árnyalatot szeretnénk, akkor csak a sárgáját használjuk a kenéshez.
A puszedliket 160 fokra előmelegített sütőben 13 percig, míg a mézeskalácsokat 7-8 percig sütjük. Nézzünk rá többször, mert hamar megég!
A mázat érdemes robotgéppel készíteni. Ehhez szitáljuk át alaposan a porcukrot és keverés közben adjuk apránként a tojásfehérjéhez. Első ránézésre olyan, mintha az életben nem akarná felvenni ezt a mennyiségű cukrot, de higgyük el, hogy sikerülni fog, jóllehet a mixelés eltart pár percet. Ha megfelelő keménységű a habunk, akkor egy nagy evőkanálnyit tegyünk át egy másik keverőtálba, adjunk hozzá pár csepp vizet és egy spatula segítségével keverjük össze. Ebbe forgassuk bele a puszedliket, egyszerre csak annyit, amennyivel szépen, kényelmesen tudunk dolgozni. Ha nagyon vastagon fed a máz, akkor adjunk hozzá még pár csepp vizet, ellenkező esetben fehérje habot. Addig ismételjük a folyamatot, míg el nem fogy a puszedlink. A mázazott puszedliket sorakoztassuk egy sütőpapírral bélelt lemezre és hagyjuk száradni. Öröm az ürömben, hogy mivel irdatlan a cukor mennyiség, a száradás viszonylag hamar megtörténik.
Ha kedvünk van, akkor étcsokival is megcsíkozhatjuk a mázas puszedliket.